Czy można łączyć złoto i srebro? Nieoczywisty duet.

Czy można łączyć złoto i srebro? Nieoczywisty duet.

Jeszcze niedawno zestawienie razem biżuterii ze srebra oraz złota było traktowane jako oznaka złego gustu lub łagodnie mówiąc, nienadążania za trendami. Według panujących wtedy niepisanych reguł w stylizacji powinien dominować jeden kruszec – złoty albo srebrny. Dziś łamiemy te schematy, beztrosko bawiąc się modą. Czy dotyczy to również złotych lub srebrnych dodatków?

 naszyjnik z motywem

Złoto i srebro razem – czy to dobry zestaw?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy biżuteryjne eksperymenty to rozsądny pomysł, wystarczy spojrzeć na trendy w tym sektorze. Od co najmniej kilku lat rośnie popularność srebrno-złotych obrączek ślubnych. Wyraźnie widać, że niezmiernie podobają się młodym parom. Oznacza to, że nie trzeba się już zastanawiać, czy można łączyć złoto i srebro. Można, wystarczy jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Decydując się na uzupełnienie stylizacji o dwa różne kruszce, lepiej postawić na podobne odcienie. Oczywiście, można wybrać kontrastowe, ale istnieje ryzyko stworzenia zestawu chaotycznego, sprawiającego wrażenie, że nic w nim do siebie nie pasuje. Łatwiej dobrać np. jasne złoto z jasnym srebrem. O wiele korzystniej prezentuje się złoto i srebro razem, kiedy mają podobny odcień. Całość wygląda wtedy gustownie.

 łączenie naszyjników

Czy można łączyć srebro i złoto?

Łącząc różne kruszce, warto łączyć je dosłownie, czyli zakładać jednocześnie złoty oraz srebrny łańcuszek albo dwa pierścionki na jeden palec. Będzie to wyglądać znacznie lepiej, niż gdyby złota obrączka była noszona na jednej ręce, a srebrny sygnet lub pierścionek na drugiej.

Kolejna wskazówka, która może być przydatna przy kreowaniu stylizacji, to trzymanie się jednego kierunku. Jeśli nie mamy pewności, jak łączyć złoto i srebro, bezpiecznym rozwiązaniem będzie jednolitość. W sytuacji, gdy zakładamy na szyję szykowny, bogato zdobiony cyrkoniami lub innymi kamieniami naszyjnik ze złota, skromne kolczyki wkrętki ze srebra przy nim znikną. Nikt ich nie zauważy. Tak samo będzie w przypadku ślicznej srebrnej bransoletki z kolorowymi zawieszkami oraz klasycznego złotego pierścionka. Jeden dodatek zdominuje cały zestaw, prócz tego kompozycja nie będzie prezentować się dobrze. Z dużym prawdopodobieństwem otoczenie odbierze ją nie jako intrygującą czy odważną, lecz jako nieprzemyślaną.

 proste kolczyki złoto

Jak łączyć złoto i srebro nieszablonowo, ale stylowo?

Ciekawą opcją przy zestawianiu złota ze srebrem może być łączenie różnych struktur, przykładowo błyszczącego srebra z matowym złotem – lub odwrotnie. Powstanie tym sposobem nietuzinkowa, ale gustowna mieszanka gatunkowa.

Ostatnia podpowiedź to zdecydowanie się na jeden kolor złota. Mniej znaczy tu więcej, co za tym idzie, lepiej ograniczyć się np. do żółtego, różowego bądź białego złota w kompletowaniu ozdób w duecie ze srebrem. Dodanie kolejnej barwy może negatywnie odbić się na całości. Zamiast ją upiększyć, wywoła wrażenie zbytniego przepychu – może nawet kiczu. A przecież nie o to nam chodzi.

Wiemy już, czy można łączyć srebro i złoto. To para piękna, przykuwająca wzrok, ale wymagająca wyczucia smaku. Osobom z wyobraźnią zapewnia mnóstwo możliwości ozdobienia swojego stroju. Warto dać szansę temu nowoczesnemu trendowi, tym bardziej że nic nie zapowiada, aby miał odejść do lamusa.

modna bransoletka z ogniw

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium