Jakie pierścionki można zmniejszać?

Jakie pierścionki można zmniejszać?

Nierzadko bywa tak, że biżuteria przestaje pasować. Najczęściej dotyczy to ozdób na palec, czyli pierścionków oraz ślubnych obrączek. Z jakiego powodu tak się dzieje, a przede wszystkim czy w każdym przypadku da się zmienić rozmiar klejnotów ze złota? Jeśli nie, to dlaczego? Odpowiedzi na te pytania można poznać po przeczytaniu naszego artykułu. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Dlaczego zmniejszamy pierścionki?

Na początku wyjaśnijmy, dlaczego w ogóle dochodzi do sytuacji, w których biżuterię trzeba skorygować. Najczęściej niewłaściwy rozmiar to kwestia zakupów w tajemnicy, kiedy nie mamy możliwości dokonania pomiaru u przyszłej właścicielki. W większości przypadków chodzi o pierścionek zaręczynowy, ale może być też „zwykły”, wręczany z okazji rocznicy, walentynek czy jakiejkolwiek innej okazji.

Czasami kobieta sama wybiera model, który później okazuje się zbyt mały albo zbyt duży, bo źle zmierzyła swój palec. Prócz tego jej dłonie mogą się zmieniać w zależności od pogody, wieku, wagi etc. Przez to zmianie ulegną również palce, co pociągnie za sobą konieczność korekty wielkości pierścionka. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy model łatwo zmniejszyć czy zwiększyć, a przy niektórych nie będzie to wcale możliwe.

czy obrączki da się zmniejszyć 

Czy każdy pierścionek można zmniejszyć?

W odróżnieniu od zwiększania biżuterii takiej jak pierścionek, skrócenie jego ścianek niesie ze sobą pewne komplikacje. Zwykle jednak procedura ogranicza się do wycięcia fragmentu szyny, a następnie ponownym połączeniu boków poprzez lutowanie. Zmniejszanie kończy się czyszczeniem oraz polerowaniem. Jeśli usługa została poprawnie wykonana, posiadacz nie zorientuje się nawet, w którym miejscu doszło do rozerwania kruszcu.

Najprostszy zabieg dotyczy biżuterii dekorowanej jednym kamieniem. Korekta przebiegnie bezproblemowo również wtedy, kiedy do salonu jubilera trafi pierścionek z kilkoma kamieniami, umieszczonymi na szczycie szyny. Wykwalifikowany specjalista zmodyfikuje ozdobę tak, że będzie prezentować się równie pięknie jak przedtem.

 których pierścionków nie da się zmniejszyć

Jakich pierścionków nie da się zmniejszyć?

Jak już padło wyżej, nie każdy fason będzie można skorygować. To zależy przede wszystkim od tego, jak skomplikowany to projekt. Prosta, klasyczna obrączka ze złota nie powinna sprawiać trudności, za to misterny model z wieloma drobniutkimi kamieniami zatopionymi w kruszcu – już tak. Wyzwaniem dla jubilera może okazać się także grawer. Niejednokrotnie musi być wykonany na nowo, już na mniejszej powierzchni.

Jeśli chodzi o zmniejszanie, z brakiem takiej możliwości przyjdzie się pogodzić posiadaczkom pierścionków z kamieniami na okrągło. Problem rodzi też wariant wysadzany kamieniami szlachetnymi na całej swojej długości albo wykonany z różnego rodzaju kolorów np. złota. Po korekcie może się znacznie zmienić nie tylko jego forma, ale także wygląd – i nie będzie to zmiana na lepsze.

Gorąco zachęcamy do śledzenia naszych kolejnych wpisów. Przybliżamy w nich zagadnienia związane z biżuterią, w tym dbaniem o nią, korektą rozmiaru albo renowacją. Zapraszamy też do zapoznania się z ofertą sklepu.

gdzie zmniejszyć pierścionek 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium