
Obrączki ślubne to temat rzeka. Im bardziej zagłębiamy się charakterystykę poszczególnych rodzajów, tym mamy nieodparte odczucie, że wiemy coraz mniej. Zamiast komplikować sobie wybór, warto nieco zawęzić kryterium poszukiwań. W poniższym materiale bierzemy na tapet popularny temat wyboru obrączek na ślub, ale podchodzimy do niego z nieco innej strony. Ograniczymy się wyłącznie do omówienia rodzajów wykończenia tych ozdób. Wierzymy, że w tak ujętym zagadnieniu, wielu z naszych czytelników odnajdzie właściwy sposób, który ułatwi podjęcie dobrej decyzji. Matowe czy błyszczące? Które z nich wybrać? Zaczynamy!
Matowe obrączki – czy to odpowiedni wybór na lata
Matowe obrączki ślubne są stonowanym rodzajem biżuterii, w którym nie są zauważalne żadne refleksy świetlne. Ozdoba niejako skupia padające na nią promienie, przez co jest mniej rzucająca się w oczy. Matowa powierzchnia ma wiele zalet użytkowych, a jedną z najczęściej wymienianych, jest mniejsza widoczność zarysowań. Ewentualne ślady użytkowania, które powstają po pewnym czasie na złotej, srebrnej czy platynowej strukturze, mogą nieco wpływać na ich elegancję. W przypadku prostego wykończenia proces ten jest może nie tyle niezauważalny, o ile na pewno odłożony w czasie. Czy matowe obrączki się ścierają tak samo, jak inne typy ozdób? Oczywiście, ale tak jak wspomnieliśmy wcześniej, ewentualne wady są w ich przypadku znacznie mniej widoczne. Matowe obrączki ślubne mogą być urozmaicone dodatkami, dzięki którym zyskają więcej blasku. Mowa nie tylko o pożądanym fazowaniu, ale także o obecności opcjonalnych kamieni szlachetnych. To dobry wybór dla osób poszukujących uniwersalnego, trwałego i klasycznego produktu. Ozdoby są minimalistyczne i nie widać na nich zabrudzeń.
Błyszczące obrączki – wybór dla tych, którzy cenią klasyczny urok
Drugi rodzaj to błyszczące obrączki, które zostały dodatkowo oszlifowane przez złotników. Charakteryzują się intensywnym, mocnym połyskiem, który jeszcze bardziej nasila się w przypadku skierowania na nie źródła światła. Dodatkową zaletą związaną z ich wyborem jest lepsza ekspozycja materiałowa. Oznacza to, że złoto (lub inny kruszec) jest odpowiednio wyeksponowany i niejako „widać go z daleka”. Nie da się ukryć, że to właśnie obrączki typu błyszczącego są najbardziej popularnym wyborem wśród nowożeńców. Zaliczają się do grona biżuterii tradycyjnej, o którą należy jednak odpowiednio dbać. Regularna konserwacja pozwoli przez dłuższy czas cieszyć się ich niezaprzeczalnym blaskiem. Kolejnym plusem jest łatwość łączenia połyskujących obrączek z innymi wyrobami jubilerskimi.
Jak połączyć matowe i błyszczące wykończenia w obrączkach dla unikalnego efektu
Wychodząc konsumentom naprzeciw, stworzono również obrączki typu mieszanego, które łączą w sobie zalety minimalistycznego matu i efektownego połysku. Napisaliśmy o tym już nieco w kontekście omawiania matowych obrączek ślubnych. Wiele z nich poddaje się fazowaniu, a także urozmaica dodatkami w postaci cyrkonii, szafirów czy diamentów. Obrączki ślubne złote z matowym wykończeniem niekiedy występują także w wariancie łączonym, tj. unikatowych, dwukolorowych produktów. W takim przypadku jeden z elementów może pozostać bez połysku, drugi natomiast odznacza się przeciwnymi właściwościami. Dobrym przykładem są obrączki karbonowo-złote, które łączą w sobie właśnie te wyróżnione cechy.
Wyjątkowe obrączki ślubne od Zeccoro
Co prawda wybór nie jest prosty, ale mamy nadzieję, że wskazaliśmy dobry kierunek. Więcej ciekawych inspiracji znajduje się bezpośrednio w katalogu obrączek ślubnych od Zeccoro, w którym można dokładnie zobaczyć to, co scharakteryzowaliśmy w tym artykule. Zachęcamy do zapoznania się ze ślubnym asortymentem Zeccoro już teraz!