Złoty sygnet męski – kiedyś symbol władzy, dziś wyraz stylu

Złoty sygnet męski – kiedyś symbol władzy, dziś wyraz stylu

Królewski rodowód sygnetu – historia i znaczenie

Dawni władcy, którzy posiadali ten zaszczytny tytuł jeszcze przed wiekami, z nieskrywaną przyjemnością uwielbiali emanować przepychem i bogactwem. Eleganckie szaty, najdroższe przysmaki i najlepsza biżuteria – to atrybuty, które z pewnością możemy przypisać niegdysiejszym możnowładcom tego świata. Jednym z elementów złotniczych noszonych przez królów, który i dziś kojarzy się z wysokim statusem społecznym, są sygnety. Od zawsze nosiła je wyłącznie elita – faraonowie, kapłani, królowie i inne, bardzo wpływowe osoby. Najprawdopodobniej rodowodu sygnetów należy szukać w starożytności. Wiemy, że nosili je Egipcjanie, a z czasem zwyczaj ich posiadania przeszedł także na inne społeczeństwa. Sygnet królewski był nie tylko piękną i oryginalną ozdobą, ale przede wszystkim użytecznym narzędziem pracy. Służył do lakowania i oznaczania pism. Przy jego użyciu stemplowano dokumenty i stawiano pieczęcie. W średniowieczu i wiekach późniejszych, złoty sygnet męski był dowodem na wysokie pochodzenie posiadacza. Ozdoby te pełniły funkcję, którą moglibyśmy określić jako tożsamościowa. Nanoszono na nie znak herbu lub inny symbol, który jednoznacznie kojarzył się z rodziną czy samym noszącym. Warto zwrócić także uwagę na znaczenie, jakie przypisywano tym ozdobom. Uważano, że sygnet męski:

  • osobistą pieczęć,
  • najważniejszy element męskiej biżuterii,
  • swoisty amulet, który zapewnia opiekę boską;
  • przydatne narzędzie do oznaczania korespondencji.

Sygnet we współczesnej modzie

Współczesna moda w pewnej części nawiązuje do noszenia dawnych sygnetów przez mężczyzn, dlatego nie może dziwić ich ponowna popularność. Wiele wątpliwości pozostawia jednak kwestia dotycząca sposobu zakładania takiej biżuterii. Warto więc zadać sobie pytanie: na którym palcu nosi się sygnet męski? Szlachta nosiła pierścienie na serdecznym palcu – wyłącznie lewej dłoni. Nie jest to jednak jedyny sposób zakładania tej oryginalnej ozdoby. Anglosasi wkładali go na mały palec, z kolei papież nosi swój pierścień na prawej dłoni. Okazuje się więc, że sposób noszenia sygnetu może być jak najbardziej zindywidualizowany, choć w polskiej tradycji raczej zaleca się noszenie go podobnie, jak niegdysiejsza szlachta. Współczesne pierścienie z grawerami lub bez nich (gładkie) są znakomitym uzupełnieniem męskiego wizerunku. Panowie coraz częściej decydują się na zakładanie sygnetów, które dzisiaj symbolizują już nie tyle władzę, ile dobry gust.

Złoty akcent w męskim stylu – jak nosić sygnet na co dzień i od święta

Dawni monarchowie dysponowali szeroką kolekcją biżuterii. Przykładowo król Henryk VIII lubował się w kolekcjonowaniu sygnetów i posiadał ich niezwykle dużo. Każdy z nich zakładał na inną okazję. Podobny zestaw może stworzyć i współczesny facet, który lubi tego rodzaju ozdoby. Elegancka, nowoczesna kolekcja może zawierać m.in. czarny sygnet męski czy sygnet z brylantami. Jak nosić sygnet? Wiemy, że nie ma większego znaczenia to, na który palec go założymy. Warto jednak pamiętać, że złota ozdoba (taka jak sygnet męski złoty 585) doskonale komponuje się z zegarkiem na skórzanym pasku. Pierścienie pasują także do innych produktów jubilerskich dedykowanych mężczyznom, np. do bransolet, naszyjników czy nieśmiertelników

Eleganckie, złote sygnety męskie od Zeccoro

Jeśli szukasz elementów biżuteryjnych takich jak złoty sygnet, to koniecznie zerknij do oferty Zeccoro. W asortymencie znajduje się ogromna kolekcja biżuterii dedykowanej facetom. Ujrzysz tam m.in. sygnety ze złota znakomitej próby 585. Na uwagę zasługują m.in. sygnety klasyczne, z pieczęciami i całkowicie gładkie. Niektóre z nich są wykonane z kilku odcieni złota, inne cechują się wybitną jednolitością. Ciekawym wyborem, który od razu wpada w oko, jest m.in. pierścień z symbolem smoka czy różą wiatrów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium