Jak czyścić złoty łańcuszek?

Jak czyścić złoty łańcuszek?

Czyste, lśniące i zadbane łańcuszki są eleganckim dodatkiem dopełniającym stylizację, która sprawia, że czujemy się pewnie w każdej sytuacji. Jednak z upływem lat nawet najlepszej jakości złoto pokrywa się nieestetycznym nalotem. Wiele osób wówczas odkłada kosztowności do szkatułki lub gdzieś na dno szuflady, a to ogromny błąd.

Czasami wystarczy kilka prostych trików, aby ulubiony złoty łańcuszek odzyskał swój dawny blask i wyglądał, jak nowy. Poniżej przedstawiamy proste sposoby jak wyczyścić łańcuszek ze złota w sposób szybki oraz bezpieczny, bez ryzyka jego uszkodzenia. Metody oczyszczania kosztowności różnią się w zależności od ich rodzaju oraz stopnia zabrudzenia.

Jak wyczyścić złoty łańcuszek domowymi sposobami?

Nalot pojawiający się na złotym łańcuszku oraz drobinki kurzu i pyłu osadzające się między oczkami można usunąć samodzielnie w domowym zaciszu na kilka sposobów. Najprostszą metodą jest zanurzenie na 15 minut łańcuszka w ciepłej wodzie z płynem do naczyń, a następnie wyjęcie go i opłukanie w czystej wodzie oraz osuszenie miękką ściereczką. Warto mieć na uwadze, że domowe metody czyszczenia nie są polecane przez specjalistów i mogą przyczynić się do uszkodzenia biżuterii.

Kolejnym sposobem okazuje się wykorzystanie specjalnych preparatów do czyszczenia złota. Wystarczy przygotować roztwór zgodnie z zaleceniem producenta i zanurzyć w nim łańcuszek, po czym wypłukać w czystej wodzie oraz wysuszyć. Specjalistyczne środki do czyszczenia można zakupić w profesjonalnym salonie jubilerskim Zeccoro.

Jak wyczyścić łańcuszek ze złota w sposób bezpieczny?

Bez względu na środek myjący i sposób czyszczenia kosztowności, należy pamiętać o zachowaniu kilku bardzo istotnych zasad. Przede wszystkim nie wolno drapać powierzchni łańcuszka ostrymi narzędziami ani szorować szczotką z twardym włosiem. Wbrew obiegowej opinii nie zalecamy również mycia kosztowności ze złota za pomocą sody ani pasty do zębów, ponieważ znajdujące się w nich substancje ścierne mogą porysować powierzchnię łańcuszka.

Osoby zastanawiające się, jak wyczyścić złoto próby 333 (które należy do najdelikatniejszych) zapewniamy, że można je pielęgnować w podobny sposób, jak inne kosztowności o wyższej zawartości złota. Warto jednak ograniczyć stosowanie preparatów chemicznych i absolutnie wystrzegać się nieprofesjonalnych metod domowych. Ponadto łańcuszki płukane w wodzie należy osuszyć ściereczką. Nigdy złota nie pozostawiamy mokrego, ponieważ mogą powstać przebarwienia.

Najbezpieczniejszym sposobem na konserwację złotego łańcuszka okazuje się przekazanie go w ręce specjalisty. W profesjonalnym salonie jubilerskim każdy wyrób zrobiony z tego cennego kruszcu odzyska dawny blask. Doświadczony pracownik zadba o dobór odpowiednich preparatów czyszczących, a w razie konieczności zastosuje nowoczesną technikę mycia za pomocą ultradźwięków.

Jak wyczyścić łańcuszek ze złota w sposób bezpieczny

Jak wyczyścić złoty łańcuszek z kamieniami szlachetnymi – proste wskazówki

Osoby posiadające zawieszki i łańcuszki z drogimi kamieniami szlachetnymi, podczas ich oczyszczania powinny zachować szczególną ostrożność. Środek myjący należy dobrać do rodzaju kamienia. Perły powinno się myć w ciepłej wodzie, a następnie dokładnie osuszyć. Warto je regularnie przecierać pędzelkiem do makijażu z naturalnego włosia. Miękkie kamienie, takie jak opale i turkusy należy natomiast delikatnie przetrzeć aksamitną ściereczką zwilżoną w ciepłej wodzie.

Twarde kamienie i minerały, jak choćby szmaragdy, diamenty czy rubiny można przecierać gąbeczką zwilżoną wodą. Następnie wystarczy je delikatnie wypolerować. Łańcuszka zawierającego szmaragdy nie powinno się zanurzać w wodzie. Jeśli oczyszczenie kosztowności okazuje się zbyt kłopotliwe, wówczas warto oddać go do profesjonalnego czyszczenia u jubilera. Warto mieć na uwadze, że ingerencja w strukturę wyrobów może skutkować utraceniem gwarancji na biżuterię, a przede wszystkim jej zniszczeniem, którego nie da się odwrócić.

Jak wyczyścić złoty łańcuszek z kamieniami szlachetnymi

Jak wyczyścić złoty łańcuszek mocno zabrudzony

Osoby posiadające stare kosztowności ze złota, w szczególności powinny skorzystać z pomocy profesjonalnego zakładu jubilerskiego. Zwłaszcza, jeśli stanowią one cenną wartość materialną lub sentymentalną, a są pokryte bardzo dużą warstwą nieestetycznego osadu, a nawet rdzy, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Pod okiem doświadczonych fachowców wyroby jubilerskie zostaną oczyszczone w sposób precyzyjny i bezpieczny, przy użyciu specjalistycznych preparatów oraz technologii.

Nawet regularnie oczyszczany złoty łańcuszek warto co pewien czas oddawać do konserwacji, którą wykonają profesjonalni jubilerzy. Podsumowując – każdy, kto zastanawia się jak wyczyścić złoty łańcuszek, aby wyglądał jak nowy, może skorzystać z wyżej wspomnianych sposobów, aby cieszyć się jego pięknym wyglądem przez długie lata.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium