Biżuteria może być piękną ozdobą przez długie lata, o ile odpowiednio o nią zadbamy. Złoto, srebro, skóra czy sznurki wymagają starannej pielęgnacji, dzięki której zachowają estetyczny wygląd.
Zarówno biżuterię, jak i zegarek należy zdejmować przed przystąpieniem do prac domowych czy ćwiczeń (w domu, na siłowni, na świeżym powietrzu). Nie powinno się ich mieć na sobie podczas snu ani w trakcie pływania w basenie. Aktywność fizyczna może skutkować uszkodzeniami mechanicznymi, np. oderwaniem się jakiegoś elementu, zarysowaniami lub pęknięciami lutów.
Niektóre środki chemiczne mają negatywny wpływ na biżuterię – mogą nieodwracalnie uszkodzić jej strukturę. Czynniki chemiczne oddziałują na metale oraz kamienie szlachetne, niszcząc ich powierzchnię lub wywołując zmianę jej koloru. Z kolei zanieczyszczenia nagromadzone pod kamieniami (kurz, resztki kosmetyków typu balsamy, kremy do rąk etc.) nierzadko sprawiają, że blask biżuterii gaśnie. Na szczęście można go przywrócić czyszczeniem.
Najlepszym sposobem ochrony biżuterii oraz zegarka jest przechowywanie jej w specjalnym opakowaniu. Może nim być pudełko, które dostaje się przy zakupie. Dzięki temu zabezpiecza się wyrób biżuteryjny przed zagubieniem, a także przed upadkiem oraz uszkodzeniem mechanicznym.
Warto mieć na uwadze, że domowe metody czyszczenia mogą skutkować zniszczeniem biżuterii, dlatego nie są rekomendowane przez specjalistów. Absolutnie należy unikać silnych, nieprzeznaczonych do konserwacji wyrobów jubilerskich, detergentów. W przypadku każdego rodzaju biżuterii najbezpieczniejszym rozwiązaniem okazuje się zaniesienie wyrobów do salonu jubilerskiego, gdzie profesjonalista zadba o jej piękny wygląd i wydobędzie utracony blask. Specjaliści stosują nowoczesne techniki, jak choćby mycie za pomocą ultradźwięków, które doskonale usuwają wszelkie zabrudzenia w maksymalnie bezpieczny sposób. W naszym salonie można zakupić także specjalne, atestowane preparaty, przeznaczone do pielęgnacji biżuterii.
Biżuterię z żółtego złota można myć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń lub specjalnego preparatu. Jeśli decydujemy się na środki pielęgnacyjne, powinniśmy ściśle przestrzegać instrukcji. Nieprawidłowo zastosowane, mogą przyczynić się do uszkodzenia wyrobów. W kolejnym kroku trzeba osuszyć biżuterię, a następnie wypolerować ją do połysku za pomocą miękkiej tkaniny, np. flaneli. Można też użyć w tym celu profesjonalnych ściereczek.
Gdy zabrudzeniu ulegnie biżuteria z białego złota, najbezpieczniej oczyścić ją za pomocą ciepłej wody oraz delikatnej gąbki. Dzięki tej metodzie pozbędziemy się zabrudzenia, ale nie uszkodzimy powierzchni. Następnie należy ją dokładnie osuszyć za pomocą miękkiej tkaniny.
Biżuteria z platyny nie sprawia trudności przy czyszczeniu. Można zamoczyć ją w ciepłej wodzie z mydłem, a potem oczyścić szczotką bądź gąbką. Następnie należy ją starannie wytrzeć oraz wypolerować miękką ściereczką.
Biżuteria z tytanu może być traktowana podobnie jak wyroby z platyny. Wystarczy wyczyścić ją delikatną tkaniną (chusteczką, szmatką) namoczoną w ciepłej wodzie. Nie używamy żadnych środków chemicznych, ani innych nieprofesjonalnych metod, które mogą skutkować plamami i odbarwieniami.
Biżuterię ze srebra można czyścić specjalnymi chusteczkami dostępnymi w sklepie jubilerskim. Łatwo się rysuje, prócz tego wykazuje podatność na różnego rodzaju zanieczyszczenia, dlatego warto przechowywać ją w folii aluminiowej. To zabezpieczy ją także przed czernieniem. Przy powierzchownych zabrudzeniach wystarczy użyć ciepłej wody. Jeśli wyrób posiada kamienie, można go czyścić tak samo jak biżuterię ze złota.
Z upływem czasu delikatne materiały, wśród których znajdują się sznurki czy skóra (naturalna, ekologiczna), tracą swoje właściwości. Przekłada się to na zmianę ich wyglądu. W zależności od tego, jak intensywnie były używane, mogą się rozwarstwić, rozciągnąć, zmienić odcień lub odbarwić w całości albo miejscowo. Delikatna biżuteria może się przetrzeć, zahaczyć albo potargać. Nie pozostaje obojętna na działanie wody, detergentów, kosmetyków. Niekiedy reaguje też na współczynnik pH skóry właściciela. Właśnie dlatego tak ważna okazuje się ich skrupulatna pielęgnacja i unikanie kontaktu ze szkodzącymi im substancjami.
Woda czysta, morska czy taka zawierająca środki czyszczące może bezpowrotnie zmienić wygląd biżuterii. Równie destrukcyjnie oddziałują na nią kąpiele słoneczne.
Kamienie szlachetne wymagają regularnej, lecz ostrożnej pielęgnacji. Turkusy nie tolerują słońca, dlatego należy trzymać je w możliwie najbardziej zaciemnionym miejscu. Nie lubią go również rubiny, ametysty, opale, agaty oraz kwarce, więc lepiej nie nosić ich przy słonecznej pogodzie, a tym bardziej się z nimi nie opalać.
Jeśli chcemy użyć lakieru do włosów albo perfum, a do kreacji założyć biżuterię z bursztynem bądź perłami, należy zrobić to dopiero po spryskaniu się produktem.
Biżuteria wykonana z ceramiki zalicza się do najbardziej narażonych na uszkodzenia. Trzeba obchodzić się z nią wyjątkowo ostrożnie, ponieważ może ją zniszczyć upadek, uraz mechaniczny lub pocieranie o twardą powierzchnię.
Brylanty, mimo że należą do najtwardszych kamieni szlachetnych, także wymagają właściwej pielęgnacji. Nie powinno się ich moczyć, lecz należy je czyścić lekko zwilżoną szmatką. Wyroby wykonane z tych wyjątkowych minerałów również warto powierzyć do czyszczenia i pielęgnacji profesjonalistom z salonu jubilerskiego Zeccoro.
Biżuteria dziecięca znacznie różni się od zabawek, więc nie należy jej w ten sposób traktować. Rodzic powinien kontrolować wyroby biżuteryjne w ciągu dnia, a także prosić o ich zdejmowania w trakcie zabawy. Do jego zadań należy też dopilnowanie, aby dziecko zdjęło biżuterię oraz zegarek przed położeniem się do łóżka. Dotyczy to wszystkich ozdób, ze szczególnym uwzględnieniem kolczyków. Podczas snu dziecko może np. zahaczyć kolczykiem o poduszkę i w ten sposób skaleczyć się w ucho.
Wadliwe wyroby można reklamować, przedstawiając sprzedawcy potwierdzenie zakupu w salonie lub na stronie internetowej sklepu. Warto przy tym pamiętać, że każda ingerencja w strukturę biżuterii, na przykład uszkodzenie jej struktury podczas czyszczenia w domu, oznacza utracenie gwarancji. Reklamacja zostanie rozpatrzona nie później niż w terminie 14 dni od momentu jej złożenia. O jej rozpatrzeniu sklep poinformuje klienta w wybrany przez niego sposób (mail, telefon, SMS). Reklamacje produktów ze sklepu stacjonarnego są przyjmowane wyłącznie w danym punkcie sprzedaży. Podobnie w kwestii reklamacji czy zwrotu wyrobów zakupionych online – za zakupy w takiej formie odpowiada sklep internetowy i to do niego należy kierować ewentualne wnioski. Błędnie nadane reklamacje zostaną odesłane na koszt klienta.
Według polskiego prawa, zwrot niewadliwego produktu nie musi zostać uznany, jeśli przedmiot został zakupiony w sklepie stacjonarnym. Salon Zeccoro nie przyjmuje zwrotów w formie pobrania – należy mieć na uwadze, że takie paczki nie zostaną odebrane. Produkty zawierające ślady noszenia, a także przedmioty pozbawione oryginalnie założonej metki będą automatycznie odrzucane w przypadku chęci zwrotu internetowego.