Cała prawda o Diamentach

Cała

DIAMENTY A BRYLANTY

Często problem sprawia rozróżnienie pojęć czym jest brylant a czym jest diament. Diamenty się wydobywa, a dopiero kiedy są już poddane obróbce i wyglądają jak te kamienie które znamy, nazywamy je brylantami.

CZYSTOŚĆ DIAMENTU

Czystość diamentu określa się przy użyciu lupy aplanatycznej i achromatycznej o 10- krotnym powiększeniu. Diamenty inwestycyjne charakteryzuje się zgodnie z zasadą 4 C od angielskich słów: 

  • barwa (color)
  • czystość (clarity)
  • szlif (cut)
  • masa (carat weight)

Barwa

Kolory brylantów są oznaczane literami alfabetu od D do Z, czyli od tych bezbarwnych do nasyconych kolorem żółtym

Czystość

W naturze nieskazitelnie czyste diamenty występują bardzo rzadko. Posiadają domieszki w postaci wtrąceń. Czystość oznacza się symbolami

FL (flawless) – zupełnie czyste, wolne od inkluzji wewnętrznych oraz skaz zewnętrznych

IF (Internaily Flawless) czyste wolne od inkluzji. Posiadające jedynie skazy zewnętrzne

VVS (Very, Very Small Inclusions) – bardzo, bardzo małe zanieczyszczenia widoczne tylko pod mikroskopem.

VS (Very Small Inclusions) nieznaczne, drobne znamiona wewnętrzne widoczne w badaniu przy dziesieciokrotnym powiększeniu. Niewidoczne gołym okiem.

SI (Small Inclusions) – małe inkluzje czyli dostrzegalne znamiona wewnętrzne przy dziesięciokrotnym powiększeniu. Kamienie w tej klasie czystości są polecane klientom, którzy szukają równowagi pomiędzy wartością estetyczną pierścionka a ceną.

I1, I2 oraz I3 (included) – kamienie o niskiej czystości z zanieczyszczeniami widocznymi gołym okiem.

Szlif

Diamenty są poddawane obróbce szlifierskiej, która pozwala wydobycie na piękna dzięki odbijaniu promieni świetlnych. Najbardziej popularny jest szlif okrągły zwany brylantowym

Szlif okrągły  - Daiment

 

Inne popularne szlify to:

Masa

Wielkość brylantu ma ogromne znaczenie w stosunku do ceny produktu. Zdarza się jednak, że mniejszy diament posiadający lepsze pozostałe parametry wymienione powyżej będzie osiągać wyższą cenę. Jednostką miary- wagi kamienia jest karat.

1ct = 0,2 g

Ciekawostka:

Na świecie wydobyto już około 400 ton diamentów.

Fluorescencja

W największym stopniu cenione przez światowych ekspertów są diamenty przezroczyste o niskiej fluorescencji*.  Diamenty, które możemy oglądać w produktach  biżuterii na okładkach gazet czy tez w salonach jubilerskich w niczym nie przypominają tych pierwotnie wydobywanych matowych kamieni szlachetnych. Diamenty są 4x twardsze od wszystkich substancji które możemy spotkać na naszej planecie (jedynie inny diament może porysować diament), nie ulegają korozji, przewodzą ciepło a niektóre nawet przewodzą prąd elektryczny. Połączenie tych cech czyni je właśnie tak wyjątkowymi

*Fluorescencja- zdolność emitowania/ odbijania światła przez diament pod wpływem światła UV. Im większą występuje fluorescencja tym kamień mocniej odbija promieniowanie ultrafioletowe na kolor niebieski.

CERTYFIKAT

Diament i jego certyfikat to nierozłączna para.  Ponieważ diamenty są dziełem natury, każdy kamień posiada unikalne cechy które na przestrzeni lat stały się ich wizytówkami. Gust jest kwestią indywidualną, jednak certyfikat to zbiór danych stanowiących podstawę do określenia realnej wartości kamienia.

Podczas tworzenia złotej biżuterii złotnicy Zeccoro dokładają wszelkich starań aby nadać szlachetną jakość naszym produktom. Wyselekcjonowane, najwyższej próby złoto, połączone z mistrzowskim kunsztem naszych pracowników sprawia że złota biżuteria, złote ślubne obrączki oraz złote pierścionki zaręczynowe Zeccoro spełniają marzenia o biżuterii najwyższej jakości. Każdy z naszych złotych produktów jest niepowtarzalny oraz posiada wybitą cechę probierczą co jest potwierdzeniem wykonania biżuterii z wysokojakościowych metali.

W przypadku obrączek ślubnych, pierścionków zaręczynowych czy innej złotej biżuterii do której stworzenia  wykorzystano naturalne diamenty*wyroby posiadają stosowny certyfikat potwierdzający ich jakość oraz właściwości.

Certyfikaty jakości Diamentu wielkości kamieni do 1,00 CT potwierdzane są poprzez ocenę  Diamentu przez wykwalifikowanych pracowników marki Zeccoro.

Certyfikat Diamentu

Certyfikat do 1,00 CT

Złota Biżuteria Zeccoro w której występuje Diament powyżej 1,00 Ct dodatkowo jest zaopatrzona w  paszport bądź certyfikat wystawiony przez: Amerykański Instytut Gemmologiczny w skrócie GIA , Międzynarodowy Instytut Gemmologiczny w skrócie IGI bądź HRD Antwerp- europejskiego lidera w certyfikacji diamentów.

certyfikat jakości diamentu

Certyfikat jakości Diamentu 1,00 CT

* Firma Zeccoro oświadcza że diamenty wykorzystane do produkcji złotej biżuterii pochodzą z legalnego źródła.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium