Czy złota biżuteria może powodować reakcje alergiczne na skórze? Jak tego unikać?

Czy złota biżuteria może powodować reakcje alergiczne na skórze? Jak tego unikać?

Prezentuje się fantastycznie na dłoniach, nadgarstkach czy dekolcie – złota biżuteria to ponadczasowy symbol klasy i elegancji. Czy jednak jest ona odpowiednia dla każdego? Zdarza się, że pierścionki, naszyjniki czy bransoletki z tego szlachetnego metalu powodują u niektórych osób reakcje alergiczne. Po czym je poznać i jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy!

Dlaczego złota biżuteria może uczulać?

Chociaż kojarzy się z luksusem i pięknem, biżuteria ze złota może być nieoczekiwanym źródłem problemów dla osób z wrażliwą skórą. Jednym z głównych powodów, dla których pierścionki, naszyjniki czy bransoletki z tego szlachetnego materiału mogą wywoływać reakcje alergiczne, jest obecność pewnych metali w stopach używanych do ich produkcji. Złoto w czystej formie może być zbyt miękkie, dlatego często jest łączone z innymi metalami, aby zwiększyć jego wytrzymałość i trwałość.

Najczęstszym alergenem w złotych stopach jest nikiel. Często dodaje się go do biżuterii, aby uzyskać twardszy i bardziej odporny na uszkodzenia pierścionek, naszyjnik czy bransoletkę. Niestety, nikiel jest również jednym z najczęstszych przyczyn kontaktowego zapalenia skóry – stanu, który może powodować zaczerwienienia i swędzące wysypki tam, gdzie biżuteria ma kontakt z ciałem. Inne metale, takie jak kobalt czy chrom, również mogą być obecne w stopach i być przyczyną alergii, ale z reguły występują rzadziej niż nikiel.

Co zrobić, kiedy złota bransoletka uczula?

Alergia skórna wywołana przez biżuterię, taką jak złote pierścionki, naszyjniki czy bransoletki, może objawiać się na różne sposoby – ważne jest, aby umieć je rozpoznać. Typowe symptomy alergii kontaktowej obejmują m.in. zaczerwienienie skóry, swędzenie oraz wysypkę. Objawy te zazwyczaj pojawiają się krótko po założeniu biżuterii i mogą nie ustępować przez jakiś czas nawet po jej zdjęciu.

Jeśli zauważysz niepokojącą reakcję skórną, jak najszybciej zdejmij złotą biżuterię, aby sprawdzić, czy symptomy ustąpią. Jeśli są lekkie, zazwyczaj można je złagodzić przy pomocy dostępnych bez recepty kremów lub maści antyhistaminowych. Jednak gdy objawy są mocno nasilone i nie ustępują, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Dermatolog zdiagnozuje problem i w razie potrzeby przepisze środki na receptę, aby zapobiec poważniejszym komplikacjom zdrowotnym.

Alternatywy dla biżuterii ze złota

Co zrobić, aby uniknąć reakcji alergicznych na pierścionki, bransoletki czy naszyjniki ze złota? Warto zawsze upewniać się, czy wybrane produkty faktycznie wykonane są z czystego metalu szlachetnego, a nie jego stopu z innymi substancjami. Można szukać też alternatyw i sprawdzić swoją reakcję na inne metale szlachetne, takie jak srebro czy platyna, z których również tworzy się piękne ozdoby.

Istnieją także materiały uznawane za w pełni bezpieczne dla alergików, np. stal chirurgiczna i tytan. Są nie tylko odporne na korozję i wytrzymałe, ale przede wszystkim wolne od składników uczulających, dlatego mogą sprawdzić się jako bezpieczna alternatywa dla naszyjników, pierścionków czy bransoletek ze złota.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium