Historia złotej biżuterii — ciekawostki na temat tego szlachetnego kruszcu

Historia złotej biżuterii — ciekawostki na temat tego szlachetnego kruszcu

Kolczyki, bransoletki, naszyjniki... Ozdoby ze złota są cenione przez ludzi już od czasów starożytnych. Sprawdź, dlaczego tak jest i jakie miały znaczenie w różnych kulturach. Dowiedz się, co współcześnie symbolizuje biżuteria wykonana z tego cennego kruszcu i zainspiruj się najmodniejszymi dodatkami.

Symbol władzy i statusu społecznego

W starożytnym Egipcie biżuteria pełniła bardzo ważne funkcje. Wiązała się z kultem bogów i często wykorzystywano ją jako amulety, które miały chronić przed złem, przyciągać zdrowie i pozytywną energię. Faraonowie nosili złote naszyjniki, pierścionki, bransolety i kolczyki. Cenne przedmioty umieszczano także w ich grobowcach, by zapewnić zmarłemu bogactwo w życiu pośmiertnym. Doskonałym tego przykładem jest grobowiec Tutanchamona, w którym łącznie znaleziono aż 9 ton złota. W starożytnym Rzymie, Grecji i Indiach drogocenna biżuteria była równie ważna. Stanowiła oznakę wysokiego statusu społecznego. Przekazywano ją z pokolenia na pokolenie, noszona była zarówno na co dzień, jak i z okazji ważnych ceremonii, na przykład ślubów. Twórcy ozdób często łączyli złoto z kamieniami szlachetnymi i wzornictwem odnoszącym się do rytuałów oraz wierzeń obecnych w danej kulturze. Mieszkańcy starożytnych Chin natomiast wierzyli, że kruszec ten ma właściwości lecznicze i pomaga w zwalczaniu różnych dolegliwości, takich jak reumatyzm i problemy skórne.

Rozwój jubilerstwa

Dynamiczny rozwój technik jubilerskich nastąpił w renesansie. W tamtym okresie najbardziej liczyły się precyzja i symetria. Z tego względu złota biżuteria była wytwarzana z coraz większą koncentracją na detalach. Pojawiały się na niej finezyjne ornamenty i starannie osadzone kamienie szlachetne. W każdej epoce jubilerzy wprowadzali nowe trendy. Dla przykładu, na przełomie XIX i XX wieku popularność zdobyły kręte linie, motywy roślinne i zwierzęce, a w art deco dominował geometryczny design. Za największe ośrodki złotnictwa uznaje się Włochy, Singapur, Japonię i Hongkong.

 

Złota biżuteria współcześnie

Obecnie dodatki ze złota są niezwykle różnorodne i mogą mieć wiele znaczeń. Kruszec ten często wykorzystywany jest do produkcji pierścionków zaręczynowych i obrączek, które mają symbolizować trwałość związku. Kolczyki, bransoletki i naszyjniki z drogocennych materiałów noszą nie tylko osoby o najwyższym statusie społecznym. Biżuteria ta dostępna jest w szerokim zakresie cenowym, dzięki czemu każdy może sobie na nią pozwolić. Mimo to zachowuje swój luksusowy charakter i nosząc ją, można sprawić, że nawet codzienna stylizacja stanie się bardziej elegancka. Współcześni jubilerzy posługują się zaawansowanymi technikami grawerowania i wytłaczania wzorów dekoracyjnych.

Ponadczasowe ozdoby ze złota

Jak widzisz, ozdoby ze złota są ponadczasowe. Zachwycają ludzi od wielu lat i nigdy nie wyjdą z mody. Zmienia się jedynie sposób ich wykończenia oraz symbolika. Skontaktuj się z nami, a opowiemy Ci więcej o współczesnych trendach jubilerskich. Zainspiruj się klasyką i nowoczesnością.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium