Jak przywrócić blask złotej biżuterii? Porady pielęgnacyjne

Jak przywrócić blask złotej biżuterii? Porady pielęgnacyjne

Wyroby jubilerskie wykonane z najszlachetniejszych kruszców rzadko miewają tendencję do ciemnienia. Dowiedz się, dlaczego złota biżuteria może ulec zaśniedzeniu, jak sobie z tym radzić poprzez odpowiednie czyszczenie, oraz jak wygląda jej pielęgnacja!

Z czego składa się złota biżuteria?

Warto wiedzieć, że jasnożółte wyroby, w których posiadaniu być może jesteś, nie są wykonane z czystego pierwiastka Au. Jest on zbyt miękki i nietrwały, dlatego produkuje się z niego stopy – najczęściej z 75%, 58,5% lub 33,3% zawartością złota, czyli próby 750, 585 lub 333. To mieszanki z innymi metalami, najczęściej srebra czy palladu. W wersji różowej tego kruszcu może występować także miedź nadająca mu charakterystycznej barwy. Najczęstszym wariantem jest 585 – taką biżuterię posiada na przykład jubiler na Świdnickiej we Wrocławiu. 

Dlaczego złoto ciemnieje?

W wyniku reagowania miedzi z wilgocią i powietrzem, w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu lat może dojść do pokrywania się błyskotek śniedzią. To brunatnozielony nalot charakterystyczny dla biżuterii czy starych monet, nieprawidłowo przechowywanych, u których nie zadbano o właściwą pielęgnację. Warto pamiętać, że im niższa próba, tym większą tendencję do ciemnienia ma złoto. Czy jednak oznacza to, że pierścionki i naszyjniki odziedziczone po babci nadają się już tylko do wyrzucenia? Absolutnie nie! Ich czyszczenie nie jest trudne!

jak czyścić złoto 

Jak czyścić złotą biżuterię?

Tak naprawdę z łatwością można jej dodać blasku, wykorzystując produkty, które można zakupić w sklepach jubilerskich. Czyszczenie i pielęgnacja biżuterii ze złota to proces, jaki przeprowadza też każdy jubiler. Wrocław ma placówki, w których z powodzeniem dodasz swoim starym skarbom blasku!

Pocieranie błyskotek odpowiednią do tego, profesjonalną chusteczką do czyszczenia biżuterii jest jedną z najprostszych i rekomendowanych metod pielęgnacji złotych dodatków. Domowe sposoby z użyciem cytryny, pasty do zębów czy wody z octem i solą mogą uszkodzić powierzchnię biżuterii i wpłynąć niekorzystnie na jej wygląd. Pielęgnację bez szorowania i zarysowywania delikatnych wyrobów najlepiej powierzyć profesjonaliście, czyli jubilerowi!

jak myć złoto 

Jak przechowywać biżuterię?

Najważniejsza jest oczywiście profilaktyka. To znaczy – niedopuszczanie do nadmiernego kontaktu złotych wyrobów z wilgocią i powietrzem, co oczywiście jest niemożliwe, gdy się nosi na sobie biżuterię. Dlatego też warto ją od czasu do czasu przetrzeć specjalną miękką szmatką – sprzeda Ci ją zakład zajmujący się sprzedażą oryginalnych kruszców, np. jubiler Zeccoro na Świdnickiej we Wrocławiu. Złotą biżuterię należy przechowywać w zamkniętych, wyściełanych miękkim materiałem szkatułkach do biżuterii,  które można znaleźć w najróżniejszych wzorach i rozmiarach, dzięki czemu będą stanowić praktyczny dodatek do każdego wnętrza.

czy złoto ciemnieje 

Jak często czyścić złotą biżuterię?

Noszone systematycznie wyroby z tego cennego kruszcu nie powinny ciemnieć, szczególnie gdy odpowiednio się je przechowuje. Mimo wszystko raz na kilka miesięcy można ją przetrzeć specjalną szmatką lub oddać do czyszczenia w salonie na ulicy Świdnickiej. Ta pielęgnacja jest niezbędna po to, aby złota biżuteria odzyskała swój dawny blask i prezentowała się jak najbardziej szlachetnie, napawając Cię dumą!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium